Round Glass Bottles
- (40)
- (52)
- (30)
- (3)
- (752)
- (2)
- (175)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (83)
- (4)
- (3)
- (1)
- (93)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (9)
- (70)
- (1)
- (1)
- (146)
- (38)
- (9)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (12)
- (3)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (135)
- (4)
- (80)
- (12)
- (3)
- (99)
- (4)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (130)
- (5)
- (2)
- (102)
- (4)
- (6)
- (133)
- (2)
- (5)
- (1)
- (47)
- (2)
- (85)
- (493)
- (3)
- (710)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (2)
- (93)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (188)
- (12)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (20)
- (125)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (183)
- (2)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (176)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (17)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (173)
- (1)
- (4)
- (23)
- (10)
- (1)
- (44)
- (1)
- (3)
- (277)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (27)
- (49)
- (4)
- (34)
- (1)
- (1)
- (18)
- (2)
- (21)
- (71)
- (5)
- (2)
- (1)
- (54)
- (11)
- (2)
- (93)
- (1)
- (123)
- (1)
Filtered Search Results
Qorpak™ Safety Coated Clear Standard Wide Mouth Bottles: With Black Phenolic Pulp/Vinyl Caps
Minimize breakage and lab mishaps with clear plastisol coating to protect lab workers
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Packaging | Conventional Pack |
| Material | Plastic-coated Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Clear Boston Round Bottles with Black Phenolic Pulp/Vinyl Cap
General-use bottles for liquids, product storage, and field or plant sampling projects. Qorpak™ Clear Boston Round Bottles with Black Phenolic Pulp/Vinyl Cap offer maximum visibility and sample integrity.
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Material | Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Amber Wide Mouth Packer Bottles with Black Phenolic Rubber Cap
General use bottles ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Glass Jug with Black Phenolic Rubber Cap are used in chemical and environmental applications.
| Color | Amber |
|---|---|
| Closure Liner | Rubber |
| Material | Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Amber Boston Round Bottles Without Cap
General use bottles ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Boston Round Bottles Without Cap ensures product integrity for long-term storage.
| Color | Amber |
|---|---|
| Material | Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Safety Coated Clear Boston Round Bottles: With Phenolic Pulp/Vinyl Caps
Ideal for handling volatile substances
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Packaging | Convenience pack |
| Material | Plastic-coated Glass |
| Closure Color | Black |
| Coating | Plastisol |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Amber Wide Mouth Packer Bottles with Black Phenolic PolyCone Cap
General use bottles ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Wide Mouth Packer Bottles with Black Phenolic PolyCone Cap are used in chemical and environmental applications.
| Color | Amber |
|---|---|
| Closure Liner | Polycone |
| Material | Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Clear Standard Wide Mouth Bottles with Phenolic Solid PE Lined Cap
Provides maximum visibility and integrity of the sample contents. Qorpak™ Clear Standard Wide Mouth Bottles with Phenolic Solid PE Lined Cap are ideal for general purpose.
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Amber Boston Round Bottles with Black Phenolic F217 and PTFE Caps
General use bottles ideal for contents which are UV sensitive. Qorpak™ Amber Boston Round Bottles with Black Phenolic F217 and PTFE Caps absorbs all wavelengths in the ultraviolet spectrum.
| Height (Metric) | 217 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 3.78 in. |
| Closure Size | 33-430 mm |
| Capacity (English) | 32 oz. |
| Capacity | 32 oz., 1000mL |
| Diameter (Metric) | 96 mm |
| Color | Amber |
| Capacity (Metric) | 1000 mL |
| Closure Liner | F217, PTFE |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
| Height (English) | 8.5 in. |
Qorpak™ Clear Boston Round Bottles with Black Phenolic PolyCone Caps
General-use bottles for liquids, product storage, and field or plant sampling projects. Qorpak™ Clear Boston Round Bottles with Black Phenolic PolyCone Cap offer maximum visibility and sample integrity.
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Polycone |
| Material | Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Clear Standard Wide Mouth Bottle without Cap
Ideal general purpose bottle. Qorpak™ Clear Standard Wide Mouth Bottles without Cap feature wide opening.
Qorpak™ Amber Boston Round Bottles with Black Phenolic Pulp/Vinyl Lined Cap
General use bottles ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Boston Round Bottles with Black Phenolic Pulp/Vinyl Lined Cap ensures product integrity for long-term storage.
| Color | Amber |
|---|---|
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Material | Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Clear Standard Wide Mouth Bottles without Cap
Ideal general purpose bottle. Qorpak™ Clear Standard Wide Mouth Bottles without Cap provides maximum visibility and integrity of the sample contents.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Safety Coated Amber Wide Mouth Packer Bottles — Without Caps
Ideal for protecting light sensitive products from UV rays and handling volatile products
| Color | Amber |
|---|---|
| Packaging | Conventional Pack |
| Material | Plastic-coated Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Safety Coated Clear Medium Round Bottles: With Thermoset Caps
Plastisol coating allows proper disposal of substance
| Closure Size | 70-400 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| Quantity | 24/Cs. |
| Material | Plastic-coated Glass |
| Closure Material | Thermoset |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Safety-coated Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Closure Liner | F217, PTFE |
| Packaging | Conventional Pack |
| Graduated | No |
| Closure Color | Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak Clear Glass Standard Wide Mouth Bottles, Vacuum and Ionized, 16 oz.
With 63-400 green thermoset F217/PTFE-lined caps.